Csatlakozó típusok » Dugók és aljzatok áttekintése
A csatlakozók elektromosan vezető érintkezéseket biztosítanak, így két eszköz vagy eszközrész csatlakoztatható egymáshoz. Ez elsőre elég egyszerűnek hangzik, de még sem az. Attól függően, hogy milyen jeleket kell továbbítani, az elektromos csatlakozásoknak nagyon speciális követelményeknek is meg kell felelniük. Ide tartozik többek között a polaritás felcserélésmentes csatlakozás vagy az érintkezők mechanikus rögzítése.
De az áramerősség és a feszültség szintje is döntő tényező a csatlakozó kialakításánál. Annak érdekében, hogy a csatlakozók teljes mértékben megfeleljenek ezeknek a sokrétű feladatoknak, nagyszámú dugó és aljzat típus jelent meg a piacon. Nem mindig könnyű nyomon követni a kínálatot. Ha például a monitorcsatlakozó már nem passzol az új számítógéphez, a megfelelő adapter kiválasztása kihívást jelenthet.
A csatlakozók széles választéka áll rendelkezésre a számítógépekhez, táblagépekhez, notebookokhoz és okostelefonokhoz. Úgy tűnik, hogy minden gyártónak megvan a saját elképzelése arról, hogy melyik csatlakozó melyik alkalmazáshoz a legjobb. És minél több az otthoni vagy irodai eszköz, annál több a különböző csatlakozók száma. Nem csoda, ha rövid idő után elveszítjük a kontrolt. Azok a kábelek és csatlakozók, amelyekkel nap mint nap találkozunk, csak egy kis részét képzik a csatlakozók világának. Sokkal több csatlakozó és aljzat található az ipari, gépészeti vagy a járműgyártási és szállítószalag-technológiában. Ezekkel a speciális csatlakozókkal azonban nagyon keveseknek kell megküzdeniük, amelyek egy része a DIN szabvány szerint lett kifejlesztve.
Annak érdekében, hogy nyomon követhessük legalább a kereskedelmi forgalomban kapható csatlakozókat , különböző kategóriákban felsoroltuk a leggyakoribb típusokat .
Az adatcsatlakozók mindig szükségesek, ha digitális információkat kell cserélni két eszköz között. Ezek lehetnek számítógépes fájlok, de képek, videók vagy zenék is. Az adatátvitel területén a leggyakoribb csatlakozók az USB-dugók, amelyek sokféle kivitelben kaphatók. De immár a digitális kép- és hangátviteli piacon is a csatlakozók széles választéka honosodott meg.
USB 2.0
USB 3.0 vagy USB 3.1 (1. generáció)
Nem kell speciális számítógépes szakértőnek lennie ahhoz, hogy valaki egy további merevlemezt telepítsen a számítógépébe, vagy kicserélje a hibás tápegységet vagy CD-meghajtót. De amit tudnia kell, az a rendelkezésre álló csatlakozások típusa. Ellenkező esetben nagyon gyorsan megtörténhet, hogy míg mechanikusan minden alkatrész tökéletesen illeszkedik egymáshoz, viszont elektromosan nem köthető össze. Ennek elkerülése érdekében az alábbiakban megtalálja a leggyakoribb belső PC csatlakozókat.
Az AV csatlakozók analóg audio- és videojeleket továbbítanak. A klasszikus Scart csatlakozó mára már elavult, de a BNC és RCA csatlakozók továbbra is nagyon népszerűek. Csakúgy, mint a jack csatlakozók, melyeket még mindig széles körben használnak sokféle méretben.
Mivel egyre több kép- és hangjelet továbbítanak digitálisan is, a HDMI csatlakozók egyre gyakrabban fordulnak elő a műholdvevőkön, DVD-lejátszókon és tévékészülékeken. A vevőkészülékek surround rendszerekhez való csatlakoztatásakor néha Toslink csatlakozókkal ellátott optikai kábeleket használnak.
Az üreges csatlakozókat továbbra is gyakran használják alacsony feszültségű tápcsatlakozásokhoz. Ennek a dugaszolós csatlakozásnak a nagy előnye a fordított polaritás elleni védelem. A kerek kialakítás miatt a felhasználó nem tudja „rosszul” csatlakoztatni a dugót. Sajnos sem a méretek, sem a csatlakozóérintkezők kiosztása nincs szabványosítva. Ezért ezek a dugók sokféle kivitelben kaphatók, ahol a dugó és a csap átmérője változó. Ez az oka annak is, hogy az univerzális tápegységekhez nagyszámú csatlakozófej tartozik.
A leggyakoribb változat az 5,5 mm átmérőjű, és 2,1 vagy 2,5 mm-es csappal rendelkezik.
Egyes esetekben jack csatlakozókat is használnak az áramellátáshoz.