A hálózati aljzat csatlakoztatása » Megfelelő bekötés és kábelezés
Az épületekben található számítógépek és egyéb hálózati eszközök szervezett módon csatlakoztathatók egy univerzális csatlakozó egységhez - röviden UAE.
A számítógép aljzat zavarmentes kapcsolatot és megbízható adatcserét tesz lehetővé az eszközök között. Az UAE egység megfelelő működéséhez jól kell csatlakoznia a hálózathoz, pl. megfelelően be kell kötni és csatlakoztatni.
Ebben segít a konnektor és a vezetékek színjelölése, ami miatt a vezetékezés, azaz az egyes vezetékek kihelyezése nem jelent komolyabb problémát. Ebből az útmutatóból megtudhatja, hogyan kell megfelelően csatlakoztatni a hálózati aljzatot.
A klasszikus felépítésű (LAN) vezetékes Ethernet hálózatban a hálózati aljzatok (5) szolgálnak hozzáférési pontként és a hálózati kábelezés végpontjaként.
Az univerzális csatlakozó egységek a patch panelhez (4) egy csavart érpáron keresztül csatlakoznak , amely általában egy switch-el (3) hoz létre kapcsolatot. A switch-en keresztül az aljzat csatlakozik a hálózati szegmens többi hálózati aljzatához, az útválasztóhoz (2) és bármely további hálózati infrastruktúra-összetevőhöz (6).
A hálózati kábel csatlakozása általában csillag alakú, a switch-től a patch panelen keresztül a hálózati csatlakozóig. A patch kábel segítségével a patch panelen az egyes LAN portokhoz rendelt portok tetszőleges sorrendben csatlakoztathatók a switch-hez.
A megfelelő hálózati aljzat kiválasztása a meglévő számítógépes kábelezéstől függ. Az irodai, kereskedelmi és otthoni hálózatokhoz, valamint az ipari szektorban a nyolceres, 7-es kategóriájú (Cat. 7) hálózati kábelek alapfelszereltségként kerülnek beépítésre.
A Cat 7 kábel támogatja a Gigabit Ethernetet és a 10 Gigabit Ethernetet (10 GbE). A kategória egy meghatározott kábelkonfigurációt jelent, amely többek között meghatározza a lehetséges maximális átviteli sebességet és a külső zavarokra való érzékenységet. Erre a célra a 6a (Cat 6a) vagy 6 (Cat 6) kategóriájú adataljzatok alkalmasak.
A kábelhez illeszkedő aljzat
Az aljzatok különböző változatokban kaphatók. Általában a felületre szerelhető vagy besüllyeszthető aljzatokat használják, de DIN-sínre vagy Keystone modulokkal szerelt kivitelekben is kaphatók .
Egy hálózati aljzatban általában két férőhely van a dugaszok számára. Két RJ-45-ös aljzattal van felszerelve, így mindkét hálózati kábelt vagy egy Duplex kábelt csatlakoztathat hozzá. Minden aljzat a saját kábeléhez csatlakozik .
A felületre és süllyesztett szereléshez egyaránt alkalmas univerzális aljzatokat a sokoldalúság és a praktikum jellemzi. Fő előnye a telepítés típusának rugalmas megválasztása - nincs szükség egy konkrét típus előzetes kiválasztására. Az aljzat könnyen felületre szerelhető a mellékelt ház segítségével vagy ház nélkül süllyesztett beépítéshez is alkalmas. Ez a megoldás szabadságot biztosít az elektromos szerelések tervezésében, miközben csökkenti a különböző aljzatváltozatok szükségességét.
A hálózati aljzatok gyors, hatékony és biztonságos bekötéséhez professzionális telepítőeszközök ajánlottak .
A legfontosabb eszköz az LSA betűzőszerszám.
Hálózati kábel egyes ereinek az aljzatba való beillesztésére, javítására vagy betolására szolgál. A lefektető szerszám keskeny orral rendelkezik, amely pontosan rányomja az egyes kábelszálakat a doboz aljzatának kivezetésére, és lerövidíti a kiálló vezetékeket a megfelelő hosszúságúra.
Az UAE kinyitásához és telepítéséhez Phillips csavarhúzóra is szüksége lesz. Használjon kábelvágót vagy oldalvágót a hálózati kábel lerövidítéséhez, miután bedugta az aljzatba. Szüksége lesz egy huzalcsupaszítóra vagy vágókésre is .
A felületre szerelt vagy süllyesztett aljzatok beszerelése és bekötése csak kevés tudást és néhány összeszerelési lépést igényel.
1. A hálózati kábel lefektetése
2. A kábelköppeny eltávolítása
A kábelköpeny eltávolításához használjon huzalcsupaszítót, vagy távolítsa el a burkolatot késsel.
Ha kést vagy kábelvágót használ, ne vágjon túl mélyre. Az árnyékoló fonatnak és a vezetékeknek sértetleneknek kell maradniuk.
3. Az árnyékoló fonat rögzítése
4. A hálózati kábelek csatlakoztatása az aljzathoz
5. Keresztező kábelek
A hálózati aljzatok csatlakoztatása a TIA 568A (T568A) vagy a TIA 568B (T568B) szabvány szerint történik. Ez a két szabvány határozza meg, hogy melyik vezetéket melyik terminálhoz kell csatlakoztatni.
Az új telepítéseket a T568B szabványnak megfelelően kell bekötni. Hálózati bővítményeknél a meglévő szabványt kell használni.
6. Vezetékpárok leválasztása
7. A vezetékek csatlakoztatása
8. A bekötés befejezése
9. A hálózati aljzat lezárása
10. Az aljzat felhelyezése
Végül írja be a doboz számát vagy jelölését a címkéző ablakban elhelyezett címkén. Ez az azonosítás megkönnyíti a későbbi hozzárendelést, amikor az UAE aljzatait patch kábelekkel csatlakoztatja a patch panelen.
Az új hálózati aljzat használatra kész. A legjobb egy rövid teszttel ellenőrizni, hogy a kábelek megfelelően vannak-e csatlakoztatva.
Az ellenőrzéshez használjon LAN kábeltesztelőt, amellyel tesztelheti és dokumentálhatja a hibamentes működést, sebességet és megbízhatóságot.
Most már csatlakoztathatja a patch kábeleket, és bedughatja a hálózati kábel csatlakozóit a dobozban lévő aljzatokba.
Figyelem:
Ha saját kezűleg szeretné összeszerelni a telepítéshez szükséges patch kábelt, mindenképpen vegye figyelembe az alábbi útmutatót.
A hálózati kábelek csatlakozóaljzatba való fektetéséhez hasonlóan az RJ45-ös csatlakozók hozzárendelése a TIA 568A vagy TIA 568B szabvány szerint történhet. Ez különösen igaz, ha nem használnak előre összeállított patch kábeleket. Ebben az esetben az RJ-45-ös csatlakozókat krimpelni kell. Az RJ45-ös csatlakozó krimpeléséhez szükséges lépések a használt csatlakozás kialakításától függően változnak. Ezekről nagyon jó instrukciókat találhat a különböző videóportálokon.
Az alábbi táblázatban megtekinthető, hogy melyik vezetéket melyik csatlakozótűhöz kell hozzárendelni a szabványnak megfelelően.
Az RJ45-ös csatlakozó érintkezőjének kiosztása
Az RJ-45-ös dugó kiosztása azonos a patch kábel mindkét végén, ami 1:1 arányú vezetéket eredményez (egyenes kábel). Nincs szükség keresztirányú kábelezésre, például két router, switch vagy PC csatlakoztatásához. Sok csatlakoztatott eszköz már támogatja az Auto MDIX-et, amely automatikusan felismeri, hogy mely kábelek vagy csatlakozótűk küldenek és fogadnak adatokat.