Munkahelyi biztonság: Az egészség és a balesetmegelőzés prioritás
Esések, vágások vagy égési sérülések – a biztonságos munkavégzés kulcsfontosságú minden helyzetben. A valóság azonban más: évente átlagosan 1000 alkalmazotból 6 személy szenved balesetet.
Sok közülük megelőzhető. Ezek a balesetek nemcsak a sérültek egészségére vannak közvetlen következményekkel, hanem a családjukra és az egész vállalatra is negatív hatást gyakorolnak.
A munkahelyi kockázatok csökkentése érdekében fontosak az olyan intézkedések, mint a veszélyértékelés, a képzés és a megfelelő védőruházat biztosítása. A munkavédelmi követelményeket törvény szabályozza, de a biztonságról való gondoskodás a vállalat számára is előnyökkel jár. A megfelelő intézkedésekkel jelentősen növelheti a munkahelyi biztonság szintjét. Ez az útmutató elmagyarázza, hogyan védheti meg magát és alkalmazottait minden ágazatban.
Egy hétköznapi munkanap – és hirtelen megtörténik: egy apró hiba, egy pillanatnyi figyelmetlenség és egy kolléga élete fenekestül felfordul. Egy munkahelyi baleset nemcsak testi sérüléseket okozhat, hanem mély lelki nyomokat is hagyhat maga után.
A munkahelyi balesetek következményei egy vállalat számára nagyon súlyosak és költségesek lehetnek. Ezek jóval meghaladják a sérült munkavállaló kezelésének közvetlen költségeit. A lehetséges azonnali következmények közé tartozik a termelékenység csökkenése és a helyettesítő munkavállalókkal kapcsolatos költségek, a megnövekedett balesetbiztosítási díjak, valamint az egészségügyi és biztonsági előírások megsértéséért kiszabott pénzbírságok és szankciók. Közvetett következményei is vannak, mint például az alkalmazottak motivációjának elvesztése, elhúzódó jogi viták és a jó hírnév károsodása.
A biztonságos munkahely és az egészségvédelem a munkavállalók alapvető jogai, és egyben a pozitív vállalati kultúra fontos eleme. A munkavállalók testi-lelki egyensúlyáról, a munkahelyi légkörről, a motivációról és a munkáltató vonzó megítéléséről szól.
A biztonságos munkakörnyezet nagyobb megelégedettséget és motivációt eredményez, ami pozitív hatással van a termelékenységre. Hozzájárul az alkalmazottak megtartásához és csökkenti a fluktuációt. Emellett egyszerűsíti a működési eljárásokat és az üzleti folyamatokat, és gazdasági előnyökkel jár. Amint látja, a megelőzés nyereséges . Érdemes megmutatni dolgozóinak, hogy a biztonság fontos a vállalat számára.
A mindenkori biztonságos munkahely kialakítása érdekében számos tényezőt figyelembe kell venni, és megfelelő óvintézkedéseket kell tenni. A munkavállalók védelme nem a véletlen, hanem átgondolt cselekvés eredménye. Munkáltatóként vagy vezetőként Ön felelős a biztonságos munkakörnyezetet biztosító feltételek megteremtéséért.
A munkahelyi biztonság magában foglalja az egészségkárosodások és balesetek megelőzését célzó megelőző intézkedéseket, valamint az ergonomikus és biztonságos környezet biztosítását. Ebből a célból azonosítani kell a lehetséges veszélyeket, és olyan eljárásokat kell végrehajtani, amelyek minimalizálják kockázatukat, és lehetőség szerint teljesen kiküszöbölik őket. A munkavédelem szakértői, mint például a DGUV szakorvosai és üzemorvosai ezt a területet négy fő kategóriába sorolják: általános munkavédelem, műszaki-, egészségügyi- és szociális védelem.
Elsődleges cél minden dolgozó lelki és testi egészségének védelme és megőrzése. De hogyan lehet ezt megvalósítani?
Az egészségvédelem hatóköre egyedi esetekben attól függ, hogy a személyzet milyen konkrét veszélyeknek van kitéve. Az építőiparban és a kereskedelemben szükség lehet védőruházatra, védősisakokra, biztonsági hevederekre, sorompókra, állványvizsgálatokra és az anyagok biztonságos tárolására. Az irodai szektorban a legfontosabbak az ergonomikus munkaállomások, a jó világítás és a szünetek lehetősége. Az ipari munkahelyek védőruházatot, speciális védőkesztyűt, elszívó berendezést és a gépek rendszeres karbantartását igénylik. Az élelmiszeripari ágazat általános biztonsági intézkedései közé tartozik a vágás elleni védelem, a jó higiénia és a berendezések biztonságos üzemeltetése.
Munkahelyi egészségvédelem és biztonság
A munkahelyi egészségvédelem és biztonság általános kifejezés minden olyan intézkedésre, előírásra és módszerre, amely a munkavállalók munkahelyi biztonságát és egészségét hivatott biztosítani. A munkahelyi egészségvédelem és biztonság kiterjed a munkahelyi balesetek és megbetegedések megelőzésére egyaránt. A cél mindig a munkahelyi balesetek elkerülése és az alkalmazottak védelme.
Munkavédelem
A munkavédelem a munkahelyi balesetek megelőzésére összpontosít.
Ennek célja, hogy a munkahelyen biztonságos munkakörülményeket teremtsen a sérülések és halálesetek megelőzése érdekében, és ezzel eleget tegyen a munkáltató jogszabályi kötelezettségének a biztonságos munkakörnyezet biztosítására.
Egészségügy
Az egészségügy célja a munkavállalók egészségének megőrzése és támogatása. E tevékenységek közé tartozik a foglalkozási megbetegedések megelőzése, a lelki közérzet javítása és az ergonomikus munkahelyek kialakítása. A cél az egészségügyi kockázatok azonosítása és minimalizálása, mielőtt azok betegséghez vezetnének.
Kockázatértékelés
A kockázatértékelés részeként azonosítani kell minden olyan veszélyt és tényezőt, amely veszélyezteti a munkavállalók munkahelyi biztonságát. Ez magában foglalja az összes munkaterület szisztematikus elemzését az egyedi kockázatok azonosítása, értékelése és dokumentálása érdekében.
Egészségügyi ellátás
Intézkedések a zajnak, rezgésnek, vegyi anyagoknak, hőnek, hidegnek és pszichológiai tényezőknek való kitettség elkerülésére.
Műszaki biztonsági intézkedések
A megfontolandó dolgok közé tartozik az ergonomikus munkahely kialakítása, a tűzvédelem, a gépek biztonsági berendezései (például biztonsági élek és vészleállító kapcsolók), a rendszeres karbantartás és a biztonságos munkaeszközök.
Szervezeti intézkedések
Ezek a kockázatértékelés eredményein alapulnak, és magukban foglalják a munkautasítások kidolgozását, a rendszeres képzéseket és tanfolyamokat, a veszélyhelyzeti tervek elkészítését és a feladatok egyértelmű elosztását.
Személyi védőfelszerelés
Az egyéni védőfelszerelés (PPE) magában foglalja az összes olyan felszerelést, amelyet azért viselnek vagy tartanak, hogy a munkavállalók egészségét és biztonságát a lehető legnagyobb mértékben megvédjék a munkahelyi veszélyektől. Ide tartozik például a védőruházat, munka- és védőcipő, védőkesztyű, védőszemüveg, védősisak és hallásvédő. Az ellenőrök feladata nem csak az egyéni védőfelszerelés biztosítása, hanem annak megfelelő használatának biztosítása is.
Ki a felelős a munkahelyi biztonságért?
Általában a munkáltatók felelősek munkavállalóik egészségéért és biztonságáért a munkahelyen. Ezt a törvény rögzíti, és minden vállalatra vonatkozik, méretétől és ágazatától függetlenül. A fő alap a munkavédelmi törvény, amely általános elveket és kötelezettségeket ír le. Ezen kívül vannak még olyan szabályozások, mint a Munkahelyi Szabályzat, a Munkabiztonsági Szabályzat és a Társadalmi Balesetbiztosítási Szabályzat.
Miért tartozik felelősséggel a munkáltató? A munkáltatók törvényi kötelezettsége, hogy gondoskodjanak alkalmazottairól. Ez azt jelenti, hogy mindent meg kell tenniük a munkahelyi balesetek és betegségek megelőzése érdekében. A törvény szerint rendelkezniük kell a szükséges ismeretekkel a munkahelyi egészségvédelem és biztonság területén, vagy megfelelő szakembereket kell alkalmazniuk.
Ki támogatja a munkáltatót a balesetek megelőzésében? A munkahelyi egészség és biztonság általában csapatmunka. A munkáltató mellett a vezetők felelősek a munkavédelmi szabályok betartásáért a területükön. A nagyobb cégeknél a munkavédelmi felügyelők támogathatják a munkáltatót, a vállalati orvosok pedig tanácsot adhatnak munkavédelmi kérdésekben.
Mi a helyzet az alkalmazottakkal? Az alkalmazottak saját biztonságukért is felelősek. Kötelesek betartani az egészségügyi és biztonsági előírásokat, és viselniük a biztosított védőfelszerelést.
Elsősegélynyújtás a munkahelyen
A munkáltatói kötelezettség része a munkavállalók elsősegélynyújtásban részesítése egy esetleges munkahelyi balesetet követően. A gyors és korrekt segítség életeket menthet, és baleset esetén minimálisra csökkentheti a súlyos következményeket. A vállalatnak rendelkeznie kell megfelelően képzett elsősegélynyújtókkal. A cég méretétől függően megfelelő felszereltségű elsősegély-készleteknek is rendelkezésre kell állniuk .
A munkaeszközök biztonságos tárolása
A veszélyes anyagok, például vegyszerek és veszélyes áruk biztonságos tárolása nagy jelentőséggel bír az iparban és a kereskedelemben.
Tűzvédelem
A funkcionális tűzvédelem is a munkahelyi egészségvédelem és biztonság része, ezért a munkáltató felelőssége. Ha az építési előírásoktól eltérés van, vagy az épületet különleges célra kívánják használni, tűzvédelmi koncepciót kell kidolgozni. Sok cégnél, munkahelyen tűzvédelmi felügyelő és tűzvédelmi asszisztens alkalmazására van szükség. Vegye figyelembe a tűzoltó készülékeket, a tűzoltó takarókat és a mentőlétrákat is.
Menekülési útvonalak kijelölése
A kiürítési és menekülési terveket a munkahelyen és a cég épületében jól látható helyeken – például a bejáratnál, a folyosókon és a lépcsőházakban – ki kell függeszteni. Megmutatják a tűzjelzők , tűzoltó készülékek, tűzoltó takarók és tűzoltó tömlők elhelyezkedését. Menekülési útvonal jelzőkre, valamint vészvilágításra is szükség van.